Historia

Bank Portugalii powstał jako spółka akcyjna będąca bankiem emisyjnym i komercyjnym w wyniku połączenia Banco de Lisboa z firmą inwestycyjną Companhia Confiança Nacional specjalizującą się w finansowaniu długu publicznego, przeprowadzonego na mocy dekretu królewskiego wydanego 19 listopada 1846 roku przez Marię II.

Do 1887 roku do emitowania portugalskich banknotów miały prawo również inne instytucje. W tym roku wprowadzono nowe prawo rozpoczynające reformę obsługi długu publicznego. Zgodnie z nim na czele banku emisyjnego miał stać gubernator powoływany przez rząd, jednak bank nadal pozostawał prywatną spółką akcyjną. Ostatecznie na mocy dekretu z 1891 roku Bank Portugalii otrzymał wyłączne prawo do emitowania banknotów na terenie kontynentalnej Portugalii oraz Madery i Azorów

Po obaleniu monarchii kilkakrotnie zmieniano zakresy uprawnień Banku Portugalii, jednak dopiero przeprowadzenie nacjonalizacji banku we wrześniu 1974 roku umożliwiło pełne zredefiniowanie jego roli. Ustawa organiczna z 15 listopada 1975 roku nadała mu status banku centralnego i po raz pierwszy nadała uprawnienia nadzoru systemu bankowego. Przepisy te zostały potwierdzone w Konstytucji z 1976 roku.

Kolejne zmiany reorganizujące Bank Portugalii nastąpiły w latach 90. XX wieku w związku z udziałem Portugalii w tworzeniu unii gospodarczej i walutowej oraz wprowadzeniem euro.

Logo

Identyfikacja graficzna Banco de Portugal została przyjęta w 2014 roku i wynika z reinterpretacji oryginalnej pieczęci Banku z 1846 roku.

Ta reinterpretacja miała na celu uproszczenie wizerunku organizacji, odzwierciedlając strategiczną orientację otwartości na społeczeństwo. Centralnym motywem logo nadal była kobieca postać stworzona przez malarza Domingosa Sequeirę dla Banco de Lisboa, uznana za najbardziej charakterystyczny element oryginalnego znaczka. Kobieca postać została zreinterpretowana, uproszczona i zredukowana do sylwetki o płaskich kształtach. Z różnych alegorycznych elementów starożytnego symbolu zachowały się tylko kaduceusz i tarcza. W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się na oryginalnym znaczku, kobieca postać spogląda w przyszłość, będąc aluzją do nowoczesności i przyszłości. Obraz został zwektoryzowany i wpisany w prosty, kolisty kształt, przerywany nawiązaniem do monety (oryginalny znaczek był owalny). Kolorami wybranymi dla wizerunku Banku były czerń i ochra/złoto.portugalski projektant Mário Feliciano.